Yaban Bayırı Turpu Nedir?

Yazar: | Nisan 14, 2017

Yaban Bayırı Turpu Nedir?
Yaban bayırı turpu acımtırak tadıyla bilinmektedir. Turpgillerin çok faydalı bir üyesidir. Diğer isimleri eşek turpu ve kara turptur. Çok sağlam bir geçmişe sahiptir.

 

Yaban Bayırı Turpu Özellikleri

Acımsı bir tadı olan yaban bayırı turpu pek talep olmaması ve seralarda yetiştirilmemesi sebebiyle pazarlarda pek bulunmamaktadır. Pembe ve siyah renkteki turplardan daha acı bir tatları vardır. Issız dağlık bölgelerde doğal yolla yetişmektedir. Beyaz renktedir ve yaprakları canlı görünür. 110 cm’ye kadar büyüyebilen yaban turpunun yaprakları 30cm’ye çıkmaktadır. Bazı salatalarda ve yemeklerde de sık sık kullanılmaktadır fakat tadının acı olması sebebiyle çiğ tüketmeyi pek kimse tercih etmemektedir.

 

Yaban Bayırı Turpu Faydaları
Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir. Sadece kökü değil yaprakları da çok faydalıdır. Mide sorunu ve gaz sıkıntısı çekenler pek fazla tüketmemelidir. C vitamini yönünden kuvvetlidir. Şeker, nişasta ve reçine de içerdiğinden pek çok alanda kullanılabilir. Sırt ağrılarına ve zehirlenmelere iyi geldiği bilinmektedir. Düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemine iyi gelmesi de yaban bayırı turpu özellikleri arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir