Rus Edebiyatının Okunması Gereken Kitapları

Yazar: | Nisan 2, 2017

Kitap okumayı seven insanlar, her edebiyat kültüründen kitaplar okuyarak kendilerini geliştirmek isteyebilirler. En başarılı edebiyat kültürlerinden biri de hiç şüphesiz ki Rus edebiyatıdır. İşte Rus edebiyatının olmazsa olmazları!

 

1-)Suç ve Ceza
Dostoyevski denildiğinde akla ilk gelen kitaplardan biri olan Suç ve Ceza, fakir ancak başarılı bir genç olan Raskolnikov’un hayatını konu edinmektedir. Masumların para sıkıntısı çekerken zalim insanların para içinde yüzmesi onun için çok büyük bir yanlıştır. Bu uğurda yaşlı bir tefeciyi ve onun kız kardeşini öldüren Raskolnikov, artık eskisi kadar saf ve masum olmadığını düşünerek suçunu Sonya’ya ve polise itiraf eder.

 

2-)Yüzbaşının Kızı
Puşkin’in en değerli kitaplarından biri olan Yüzbaşının Kızı romanında, Yemelyan Pugaçov Ayaklanması sırasında yüzbaşının kızına aşık olan bir Rus subayının öyküsü anlatılmaktadır.

 

3-)Savaş ve Barış
Dünya edebiyatında önemli bir yeri olan Savaş ve Barış, Rusya’nın Fransa tarafında işgal edilmesi ile yaşanan olayları konu almaktadır. Ayrıca Napoleon döneminin Rusya üzerindeki etkilerinin de geçtiği Savaş ve Barış, hiç şüphesiz Rus edebiyatının en önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir