Pasaport nasıl alınır

Yazar: | Nisan 3, 2017

Yurtdışına çıkmak istediğinizde diğer ülkelerin sizi tanıyabilmeleri için Emniyet Genel Müdürlüğü’nden pasaport almanız gerekmektedir. Bu süreç bazen çok yavaş işlediği için pasaport almak sancılı bir sürece dönüşse de, gerekli işlemleri yaptığınız zaman çok da fazla uğraşmanıza gerek kalmayacak.

 

Pasaport Nasıl Alınır?
Pasaport başvurusunda bulunabilmek için öncelikle gerekli belgeleri hazır etmeniz gerekmektedir. Nüfus cüzdanı, 2 adet biometrik fotoğraf gibi bazı belgeler pasaport başvurusunda yeterli olacaktır. Sonrasında yapmanız gereken kullanacağınız pasaportun ne kadar geçerli olmasını seçmek Pasaport süreleri 6 ay ile 10 yıl arasında değişmekte ve istenilen süreye göre ücretlendirme oluyor. Her şey tamamlandıktan sonra Emniyet’te pasaport ücretini ödemeniz gerekiyor. Pasaport harcı denen miktarı ve pasaport defter ücreti olarak ikiye ayrılan bu ücret pasaportunuzu tamamlamanıza yardımcı oluyor. Ancak öğrenciyseniz pasaport harcını ödemenize gerek yok. Son yapmanız gereken ise pasaport randevunuzu alıp, pasaportunuzun gelmesini beklemek.
Pasaport işlemleri tamamlandıktan sonra pasaportunuzun elinize ulaşması 3-7 gün arasında sürüyor. Size en yakın PTT’lerden de alabileceğiniz pasaportunuzu PTT’de 7 günden fazla bekletmemeniz gerekiyor. Yoksa pasaportunuz tekrardan başvuru yaptığınız Emniyet Müdürlüğüne geri gönderiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir