Mozaik Sanatı Nedir?

Yazar: | Nisan 10, 2017

Mozaik Sanatı Nedir?

Mozaik sanatı renkli ve birbirinden farklı- genellikle aynı boydaki- taşların bir arada düzenli ya da düzensiz biçimlerde dizilerek ortaya güzel bir resim, görüntü çıkarması sanatıdır. Mozaik sanatının ilk örnekleri Sümerler ve Roma’ya dayanmaktadır. Günümüzde mozaik müzelerinde pek çok çeşitleri ve harika örnekleri bulunmaktadır.

 

Mozaik Sanatı Nasıl Yapılır?

Genelde birbirine benzemeyen parçalar birleştirilerek oluşturulur ve ortaya çok gerçekçi ve üç boyutlu görünen eserler çıkar. Mozaik sanatını yapmanın bir yöntemi beton zemine mozaik parçalarının yapıştırılması ile oluşur diğer yöntem de yapışkanlı zemine küçük mozaik taşlarının yapıştırılmasıdır. Parçaları çoğunlukla seramik olur ama metal ve plastikten yapılan çeşitleri de vardır.

 
Günümüzde Mozaik Sanatı

Dünyanın en önemli mozaik müzelerinden biri olan Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunan Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edip birbirinden güzel ve değerli onlarca tarihi mozaik eserini bir arada görebilirsiniz. Arkeolji Müzesi dünyanın en önemli eserlerini barındırmakta. Roma döneminde kaldırım taşlarında ve evlerde de mozaik sanatı kullanılıyordu. Günümüzde mozaik sanatı apartmanların dış kaplamalarında veya bazı sanatçıların küçük ya da büyük çaplı çalışmalarında kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir