Kapalı Çarşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazar: | Nisan 24, 2017

Kapalıçarşı’nın tarihi Fatih Sultan Mehmet’e kadar uzanamaktadır ve bu süreç boyunca gerek turizm olsun, gerekse de ticaret olsun birçok yönden oldukça önemli bir rol oynamıştır. 1461 yılında Fatih’in emri ile inşasına başlanmış, Kanuni Sultan Süleyman ise daha büyük olan asıl çarşının yapımında rol oynamıştır.
Kapalıçarşı’nın Osmanlı Devletin’deki Rolü

 
Kapalıçarşı, o dönemin kültür değerlerinin bir arada bulunduğu yegane mekanlardan biriydi. Ayrıca birçok meslek çeşiti de burada barınmaktaydı ve günümüzde ne kadar yok olmaya yüz tutsalar da, Kapalıçarşı onlara hala ev sahipliği yapıyor.
Kapalıçarşı’da Neler Bulunuyor?

 
Kapalıçarşı, 30.700 metrekarelik devasa bir alanda kurulmuştur. İçerisinde birçok han, çeşme ve mescit gibi vatandaşlar düşünülerek yapılmış yerler mevcuttur. Ayrıca Kapalıçarşı’nın içerisinde tam 4600 dükkan da yerini almaktadır. Bu 4600 dükkanlı mekanın 25.000’e yakın da çalışanı bulunmakta. Her türlü iş kolunun birlikte yaşadığı bu dükkanlar, neredeyse 500 senelik geçmişe sahip. Bu güzel mekanı daha çok yabancı turistler olmak üzere yılda neredeyse 91 milyon kişi ziyaret ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir