İnternetten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır

Yazar: | Nisan 5, 2017

İş Başvurusu , banka yani anlayacağınız bütün bürokratik işlemlerde karşımıza çıkan ikametgah belgesini, artık internet üzerinden alabileceksiniz. Bu hizmet sunulmadan önce il ve ilçelerin nüfus müdürlüklerinden temin edilmekte olup veya ücretli olarak muhtarlıklardan alınmaktaydı. Ama artık istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden anında internet üzerinden ikametgah belgesi alabileceksiniz.

İnternet üzerinden ikametgah belgesi hizmetini e-devlet karşılamaktadır. Eğer halen bir e-devlet şifresine sahip değilseniz PTT üzerinden şifre alabilir veya internet bankacılığı kullanıyorsanız bu yerlerden e-devlete ulaşabilirsiniz.

E-devlet üzerinden sisteme giriş yaptığınızda arama bölümünden Yerleşim Yeri Belgesi veya İkametgah diye aratarak hizmete ulaşabilirsiniz. Daha sonra ise karşınıza bir uyarı mesajı çıkacak olup bunu onaylamanız gerekir. Bu adımdan sonra sizin kimlik bilgileriniz sunulacak olup belgenin neden verileceği kısmını seçmeniz gerekmektedir. İş veya Banka için alıyorsanız buradan kurum adını yazabilirsiniz. Daha sonra sorgula kısmına bastığımızda ikametgahımız oluşuyor. Barkodlu bir şekilde olan ikametgah belgemiz 1 ay boyunca geçerliliği olmakta olup ihtiyacımız olan bütün işlemlerde kullanabilir ve bu adımları izleyerek oluşturabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir