Hipertiroidi nedir

Yazar: | Nisan 23, 2017

Hipertiroidi Nedir?

 
Kandaki tiroid seviyesinin yükselmesiyle oluşan hipertiroidi hastalığının tedavisi mümkün lakin erken önlem alınazsa ciddi sorunlara sebep olabilir. Tiroid bezleri tiroid hormonu üretirler ve bu bezlerin düzensiz çalışması sonucu gereğinden fazla veya az miktarda tiroid üretildiğinden bazı hastalıklar ortaya çıkar.

Hipertiroid Hastalığının Belirtileri ve Sebepleri

 
Tiroid bezlerinin normalden fazla işlev gösterip fazla tiroid üretmesi sonucu hipertioid hastalığı oluşur. Belirtiler farkedildikten sonra hemen tedaviye başlanmalıdır. Tedaviler aksatılmamalıdır aksi takdirde ciddi sorunlara, hastalığın ilerlemesine sebep olabilir. Hipertiroid hastalığının sebepleri arasında çok fazla iyot tüketimi ve doğumdan sonra hormonlarda oluşan dengesizlikler yer almaktadır. Kesin ve net nedeni bulunamamıştır. Hipertioidin psikolojik belirtileri gerginlik ve sinirlilik olarak görülüyor. Hipertiroidi hastalığının belirtileri sadece psikolojik olmasının yanı sıra fiziksel olarak da görülmektedir. Saçlarda dökülme, ellerin titremesi ve tırnakların çabuk kırılması bunlardan bazılarıdır. Hipertiroidi hastalarında kadınlarda regl düzensizlikleri ve kan miktarındaki aşırı, normal dışı azalma, gözlerde şişlik ve çift görme belirtileri görülmektedir. Kalp ritminde düzensizlik ve çarpıntı hastalığın en belirgin belirtisidir.

Hipertiroidi Nasıl Tedavi Edilir?

 
Hastalık çok ilerlemediyse en başta ilaç tedavisi uygulanaktadır. İlaç tedavisi süresince hastaların sigarayı bırakmamaları önerilmektedir. Hastalık ileri seviyelerde olunca cerrahi müdahaleye geçilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir