Funda Bitkisi Süpürge Otu Nedir

Yazar: | Nisan 19, 2017

Funda Bitkisi (Süpürge Otu) Nedir?

 

 

Diğer adı funda bitkisi olan süpürge otu faydalı ve kullanışlı bir bitkidir. Verimsiz arazilerde daha sık bulunur ve çalıya benzemektedir. Her mevsim yeşil kalabilme özelliğine sahiptir. Boyu yaklaşık 35 cm’dir. Çoğunlukla çakıllı ve kumlu alanda bulunurlar fakat her yerde görmeniz mümkündür. Avrupa’dan çıkma bir bitki olduğu bilinse de Asya ve Amerika’da da sıkça görülmektedir.

Süpürge Otu Nerede Kullanılır

 

 

Halk yüzyıllardır şifa niyetine bu bitkiyi kullanmaktadır. Yeterince geliştiğinde kurutularak süpürge ve sepet yapımında da kullanılmaktadır. Zaten adını da oradan almıştır. Ayrı olarak tohumları kurutulup kuş yemi yapımında da kullanılmaktadır.

Süpürge Otunun Faydaları

 

 

Kurdeşen gibi bazı cilt problemlerini çözmek süpürge otunun faydaları arasındadır. Yaraların daha çabuk iyileşmesi için süpürge otu tohumunu ezerek zeytinyağı ile karıştırıp yaranıza sürebilirsiniz. Yine tohumu ezerek suyun içine atıp günde 2 kere içmeniz boşaltım sistemi cilt problemleri ve kan dolaşımı gibi alanlarda vücudunuza oldukça faydalı olacaktır. Süpürge otunun faydaları saymakla bitmez, cinsel gücü arttırmasının yanı sıra bel soğukluğu tedavisinde kullanılabilir. Kaslarınızı çalıştırır ve böbreklerinize iyi gelir. Hatta böbrek taşı düşürülmesinde de kullanılıyor tabi düzenli tüketilince.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir