Doğru cv fotoğrafı nasıl olur

Yazar: | Mayıs 25, 2017

Bir iş için CV’nizi gönderirken, iş verenlerin en çok dikkat ettiği kısımlardan biri de hiç şüphesiz fotoğrafınızdır. Yapılan araştırmalar ile fotoğrafların iş verenler üzerinde farklı bir etki bıraktığı gözlemlenmiştir. Öyleyse CV’nizde nasıl bir fotoğraf olmalı?

 
CV Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

 
Günlük hayatta çekildiğiniz fotoğraflarda bile kişisel bakım ne kadar önemliyse, CV için kullanacağınız fotoğrafta da kişisel bakım oldukça önemlidir. Çünkü fotoğrafınızın sizi yansıtmalı ve bakımlı olduğunuzu iş vereninize kanıtlamalıdır. Özellikle erkek adaylarda saç ve sakalın traşlı olması, kadın adaylarda ise makyaj ve saçların yapılı olması oldukça önemlidir.

 
Kişisel bakım dışında, yüzünüzdeki ifade de CV fotoğrafında dikkat etmeniz gereken başka bir husustur. Tamamen somurtmak ya da iş görüşmesinin ciddiyetini unutarak 32 dişin ortada olduğu bir fotoğraf çekilmek hiç de uygun olmayacaktır.

 
Bunların dışında fotoğraf çekilirken giydiğiniz kıyafetlerin de etkisi oldukça büyüktür. Erkekler çok ciddi olmayan ancak çok da laubali kaçmayacak kıyafetler giymelidirler. Örneğin gömlek ve kravat CV fotoğrafı çektirmek için idealdir. Kadınlar da yine aynı şekilde çok ciddiyetten ve laubalilikten kaçınmalıdırlar. Cıvıl cıvıl renkler yerine iş ortamına daha uygun renklerin tercih edilmesi, kadınlar için öncelik olmalıdır.

One thought on “Doğru cv fotoğrafı nasıl olur

  1. Burak

    Arkadaşlar eğerki vesikalık fotoğrafa ücret ödemek istemiyorsanız evde cep telefonunuzla bile bunu yapabilirsiniz. Şöyle oluyor; Kendinizi fotoğrafa göre hazırlıyorsunuz giyim kıyafet vs. Beyaz bir arkaplan ( duvar ) bulup ikinci bir kişiye bol ışıklı ortamda 20-30 kez fotoğrafınızı çektiriyorsunuz. İnternetten vesikalığın ölçüsünü aratıp, o ölçülerde photoshop vb programlarda beğendiğiniz fotoğrafı kesip kırpıp kaydediyorsunuz. Ve işte CV’niz için ücretsiz vesikalığınız hazır =).

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir